• Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku

Aktualności

XXVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Józefa Kochana

kochan2015

Wystartował XXVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Józefa Kochana. Turniej promuje miasto Koszalin wraz z jego największymi atrakcjami turystycznymi m.in PARK WODNY, rejsy KOSZAŁKIEM, odnowiony PLAC RATUSZOWY, ścieżki rowerowe.

W tym roku zawody rozgrywane są na sali konferencyjnej Hali Widowiskowo - Sportowej codziennie od 15:30, a w czwartek i sobotę dodatkowo od 9:30. W niedziele odbędzie się jeszcze turniej szachów szybkich od godziny 10:00. Zakończenie Festiwalu w Poniedziałek 24 sierpnia o 14:30

W tegorocznej edycji grają zawodnicy z Polski i Ukrainy. Listę startową otwiera Arcymistrz Vadim Shishkin, a numer 2 to mistrz międzynarodowy z Wrocławia Piotr Dobrowolski. Turniej jest również doskonałym sprawdzianem dla zawodników z AKSz Hetman Politechnika Koszalińska, którzy będą walczyć o to, aby pokrzyżować plany rozstawionym zawodnikom. Okazuje się że Festiwal jest magnesem dla kilku rodzimych zawodników, którzy pomimo wyjazdu na studia do innych miast wrócili w wakacyjny okres do Koszalina, aby uczestniczyc w Memoriale Józefa Kochana.

 

Partie z turnieju można oglądać na żywo na stronie Memoriału TUTAJ

GALERIA ZDJĘĆ - z zakończenia turnieju fot. Jacek Imiołek www.sportowiec.info

GALERIA ZDJĘĆ - z turnieju Józefa Kochana

GALERIA ZDJĘĆ - z turnieju szachów szybkich

DZIENNIK TURNIEJOWY

 

Dzień 1

Pierwsza runda to jak zwykle większość zwycięstw dla zawodników rozstawionych m.in. Arcymistrz Vadim Shishkin i Mistrz Międzynarodowy Piotr Dobrowolski. Choć nie obyło się bez małych sensacji, gdyż Henryk Lisiński ze Szczecinka sprawił sporo problemów arcymistrzowi i był blisko uzyskania przewagi materialnej co dawałoby my spory prognostyk na zwycięstwo. Jednak niedoczas sprawił, że więcej zimnej krwi zachował faworyt Shishkin i to on zainkasował ostatecznie cały punkt. Dwóch zawodników niżej rozstawionych tj Filip Łuczak i Dariusz Giętka, zremisowali z szachistami, którzy mają ranking wyższy o ok 500 pkt. Taka różnica świadczy o tym, że grali z zawodnikami o co najmniej 2 klasy wyżej od siebie, także odpowiednio rozstawieni Janusz Franckowski i Maciej Adamowicz zaczęli turniej od niespodziewanych  remisów.

Dzień 2

Drugi dzień zmagań odbył się pod dyktando faworytów i nie zanotowano, żadnego sensacyjnego wyniku. Po 2 rundach z kompletem punktów 3 pierwszych rozstawionych zawodników: Vadim Shishkin, Piotr Dobrowolski oraz Adam Cichocki. W ramach ciekawostek warta odnotowania jest partia Piotra Dobrowolskiego, który ograł koszalińskiego juniora Wojciecha Januszkiewicza, w bardzo ciekawym stylu tj poświęcając materiał wyciągnął jego króla na środek i tu grożąc matem lub sporymi zdobyczami materialnymi zmusił Wojtka zawodnika do kapitulacji. Doskonała partia szkoleniowa w szczególności dla młodszych zawodników

Dzień 3

Dzień trzeci to pojedynek 2 faworytów Dobrowolskiego i Shishkina, którzy po mimo długiej walki zakończyli swój pojedynek podziałem punktu. Natomiast na drugiej szachownicy zawodnik z Koszalina Dariusz Giętka, choć mało doświadczony to niesamowicie ambitny i waleczny sprawił dużo niespodziankę remisując z Mistrzem FIDE Adam Cichockim z Pruszcza Gdańskiego, który ma ranking wyższy o 700pkt rankingowych. Po takich wynikach w czołówce nie mamy już żadnego zawodnik z kompletem punktów.

Dzień 4

Po raz pierwszy w tym turnieju zawodnicy rozegrali 2 pojedynki jednego dnia. Jedna runda rano, a druga popołudniu. W obu rundach wygrywali faworyci, co spowodowało, że Vadim Shishkin oraz Piotr Dorbowolski z dorobkiem 4,5 z 5 partii odskoczyli zawodnikom o cały punkt. W grupie pościgowej mamy Wojciecha Januszkiewicza z AKSz Hetman Politechnika Koszalińska, który wraz z Mistrzem FIDE Adamem Cichockim dzieli 3-4 miejsce.

 

Dzień 5

Szósta runda nie przyniosła większych zmian, gdyż nadal prowadzą zawodnicy z tytułami międzynarodowymi Vadim Shishkin i Piotr Dobrowolski z przewagą 1,5 punktu. Na trzecie miejsce wysunął się wychowanek Hetmana-Politechniki Koszalińskiej, a obecnie reprezentujący MKS przy MDK Trzcianka Maciej Adamowicz.

Dzień 6

 

Zawodnicy po raz drugi w tym turnieju rozegrali podwójne rundy. Dało się zauważyć, że trudy turniejowe zaczynają wychodzi u niektórych zawodników. Arcymistrz Vadim Shishkin rozegrał dwa niesamowicie trudne i długie pojedynki (oba grane ponad 4 godziny). Jego przeciwnicy Ada Cichocki i Maciej Adamowicz mieli ogromne szanse na uzyskanie remisu tylko małe przeoczenia w samych końcówkach spowodowały, że nie udało się urwać wymarzonej połówki punktu zawodnikowi z Ukrainy. Bez większych problemów poradził sobie drugi z liderów Piotr Dobrowolski, który swoim przeciwników ograł w dość krótkim czasie. Warte odnotowania jest zwycięstwo Filipa Łuczaka nad Henrykiem Lisińskim, gdyż młody junior z Koszalina miał ranking o ok 350 punktów niższy, a mimo to odniósł cenne zwycięstwo. Przed ostatnią rundą na czele niezmiennie Vadim Shishkin i Piort Dobrowolski po 7,5 pkt z 8 partii. Trzeci jest Mistrze FIDE Adam Cichocki z 5 pkt, tracąc do liderów, aż 2,5 pkt.

 

Dzień 7

Niedziela to dzień wolny od szachów klasycznych. Natomiast zawodnicy przystąpili do zmagań w szachach szybkich w turnieju OPEN i Rodzinnym. W klasyfikacji indywidualnej wygrał Vadim Shishkin z Ukrainy 8 pkt z 9 partii, drugie miejsce zajął Mirosław Mielczarski 7,5 pkt z AKSz Hetman Politechnika Koszalińska, a trzecie miejsce wywalczył Piotr Dobrowolski z Poloni Wrocław. W klasyfikacji rodzinnej pierwsze miejsce dla rodziny Mielczarskich, drugie dla Adamowiczów, a trzecie dla Lebiedowiczów.

 

Dzień 8

Ostatni dzień rozgrywek wyjaśnił kto w tym roku został zwycięzcą XXVI Memoriału Józefa Kochana. Walka dwóch faworytów przebiegała do samego końca. Oboje wygrali swoje partie i o pierwszym miejscu decydował już pojedynek niezależny od nich, gdyż w punktacji pomocniczej liczą się punkty przeciwników, z którymi grali i w tym układzie liczyła się  ostatnia partia w turnieju rozgrywana między Andrzejem Zielińskim i Mieczysławem Mielczarskim. Zwycięstwo odniósł grający czarnymi Mielczarski, co w ostatecznym pojedynku dało zwycięstwo w festiwalu ukraińskiemu arcymistrzowi Vadimowi Shishkinowi. Drugie miejsce z tą samo ilości punktów czyli 8,5 pkt z 9 partii zajął Piotr Dobrowolski z Polonii Wrocław, a finałową trójkę uzupełnił Adam Cichocki z UKS Jantar Pruszcz Gdański choć ze stratą do liderów aż 3 punktów. Najlepszym zawodnikiem z Koszalina został wychowanek AKSz Hetman Politechnika Koszalińska, a obecnie reprezentujący barwy MKS przy MDK Trzcianka Maciej Adamowicz, który zajął czwartek miejsce w klasyfikacji ogólnej z wynikiem 5 pkt. Bardzo wysokie miejsce wywalczył najmłodszy zawodnik turnieju Filip Łuczak z Hetmana Politechniki Koszalińskiej, który zdobywając 5 pkt zajął 7 miejsce, co daje mu dobry prognostyk przed jesiennymi Mistrzostwami Świata. W turnieju dobrze zagrał Dariusz Giętka z Koszalina, który również zdobył 5 pkt i przy okazji wypełnił normę na I kategorie.

 

 

Zajęcia szachowe

1% podatku na koszalińskie szachy

Statystyki

Odwiedziny dzisiaj:21
Odwiedziny w tym miesiącu:728
Odwiedziny w tym roku:728
Odwiedziny ogółem:91758

Copyright © 2019 Klub Szachowy HETMAN. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka plików cookie