• Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku

Aktualności

Program SPOŁECZNIK

społecznik

AKSz Hetman Politechnika Koszalińska w dniach 1-4 lipca 2017 w Łazach zrealizował Program SPOŁECZNIK, którego celem była realizacja dofinansowania środków Urzędu Marszałkowskiego do promowania inicjatywy integracji szachowej w ramach Lata z Szachami.

W czasie projektu zrealizowano kilka wydarzeń:

W Turnieju w grze błyskawicznej zwyciężył, trochę niespodziewanie, Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) – 8,5 punktu. Kolejne miejsca z tą samą liczbą zdobytych punktów zajęli: Filip Łuczak (Hetman-Politechnika Koszalińska), mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) i mistrz FIDE Kamil Plichta (Biały Król Wisznia Mała). Na piątym miejscu sklasyfikowano najstarszego uczestnika turnieju Ireneusza Ładę (Jelenia Góra) – 8 punktów. Wydawało się, iż pewne zwycięstwo odniesie Woźniak, jednakże porażki w dwóch ostatnich rundach spowodowały spadek zawodniczki na trzecie miejsce.

Odbył się również w dwóch grupach Konkurs rozwiązywania zadań. Uczestnicy mieli do rozwiązania 8 zadań o zróżnicowanym poziomie trudności, za które można było uzyskać maksymalnie 40 punktów.
W grupie słabszej rywalizowali zawodnicy do rankingu PZSzach. 1400. Zwyciężyła Anna Łosińska (MDK nr 5 Bydgoszcz) 35 punktów, po 30 punktów zdobyli Roksana Bromirska (EMDEK Bydgoszcz), Karol Kozak (Goniec Staniątki) i Emil Krawczyk (Śródmieście Wrocław).
W grupie mocniejszej (dla zawodników o rankingu PZSzach. powyżej 1400 zwyciężył Tomasz Straszewski (EMDEK Bydgoszcz) – 39 punktów. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Łosiński (MDK nr 5 Bydgoszcz) – 35 punktów, Patryk Wolaniecki (Hetman-Politechnika Koszalińska) – 34 punkty, Piotr Styliński (OPP Kołobrzeg) – 34 punkty, Martyna Starosta (Rodło Opole) – 32,5 punktu.

Kolejną imprezą był Turniej kloca. Na dystansie IX rund najlepszymi okazali się Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) i Anna Rudnik (Stoczek 45 Białystok) – 8 zwycięstw. Lepszą punktacją pomocniczą wyprzedzili parę Filip Łuczak i Gracjan Grzesik (obaj Hetman-Politechnika Koszalińska). Trzecie miejsce zajęła para Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) i Katarzyna Jędrocha (KKSz Kraków) – 7 zwycięstw.

Najliczniej obsadzoną imprezą był Turniej w szachach szybkich. Na dystansie IX rund zwyciężył Kamil Plichta (Biały Król Wisznia Mała) – 7,5 punktu. Lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Pawła Sygulskiego (LKSz Czarna) i Przemysława Święcha (Goniec Staniątki). Czwarte do szóstego miejsca podzielili: Mikołaj Nowak (Smecz Konin), Igor Litner (Mat Białołęka) i Marcin Bartoszewicz (Augustów) – wszyscy po 7 punktów.

W czasie realizacji projektu odbywały się zajęcia szachowe dla dzieci i prelekcje dla rodziców, które prowadzili doświadczeni szachiści Mistrz Międzynarodowy Witalis Sapis, kandydat na mistrza Arkadiusz Korbal oraz Henryk Węgrowski posiadacz I kategorii szachowej.

Dla integracji osób uczestniczących w tych wydarzeniach odbył się grill i ognisko.