• Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku

Aktualności

Ryszard Sokołowski i Maciej Żądkowski wygrywają w IV Memoriale Szachowym Lucjana Kowalczyka - marzec 2018

kowalczyk 2018-A

25 marca zakończyły się dwudniowe zmagania w ramach IV Memoriału Szachowego Lucjana Kowalczyka. Zawody odbyły się w Klubie Wojskowym 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. W sumie wystartowało 48 szachistów podzielonych na dwie grupy rankingowe. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, a najstarszy prawie 80. Na koszalińskie rozgrywki przyjechali zawodnicy od Szczecina do Trójmiasta. Miejscowy Klub Szachowy Hetman może być dumny z wyników, gdyż w obu grupach wygrali jego zawodnicy

W OPEN A, turnieju dla doświadczonych zawodników rywalizowano na dystansie 5 rund szachów klasycznych zgłoszonych do międzynarodowej federacji szachowej FIDE. Pierwsze trzy miejsca przypadły zawodnikom Hetmana Koszalin. Pierwsze miejsce zajął Ryszard Sokołowski 4 pkt. Drugie miejsce z tą samą ilością punktów zajął Filip Łuczak, który dodatkowo został nagrodzony za najlepszego juniora do lat 14. Finałową trójkę uzupełnił Gracjan Grzesik z wynikiem 3,5 pkt. Puchary dla najlepszych zawodników w pozostałych kategoriach wywalczyli:

Najlepsza Kobieta - Nikola Grzesik (Hetman Koszalin)

Najlepszy junior do lat 12 - Michał Kuczyński (Solny Grzybowo)

Najlepszy senior - Kazimierz Łoś (Hetman Koszalin)

Szczegółowe wyniki

W OPEN B rywalizowało 32 zawodników  na dystansie 7 rund granych tempem szachów klasycznych. Turniej wygrał zawodnik Hetmana Koszalin Maciej Żądkowski 6 pkt, który dodatkowo uzyskał II kategorię szachową. Drugie miejsce zajął Łukasz Truszkowski (Caissa Połczyn Zdrój) 5,5 pkt. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Załóg (Hetman Koszalin) 5,5 pkt, która jednocześnie została najlepszą zawodniczką turnieju. W kategoriach wiekowych triumfowali:

do lat 12 - Mateusz Leszcz (Hetman Koszalin)

do lat 10 - Antoni Merecki (Pałac Młodzieży Koszalin)

do lat 8 - Robert Jodłowski (Hetman Koszalin)

W tej grupie 6 osób podwyższyło swoje kategorie szachowe.

Turniej był również okazją do wręczenia certyfikatów dla zawodników powołanych do Zachodniopomorskiej Kadry Młodzików w szachy na rok 2018. Wyniki sportowe w roku 2017 zaowocowały wywalczeniem sporej ilości miejsc przez zawodników Hetmana Koszalin i uczestnictwem w szkoleniach szachowych podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku w Łazach (23.06 - 03.07.2018) oraz w Międzynarodowym Festiwalu Szachowych w Kowalewie Pomorskim (09.07 - 16.07.2018)